Rehabilitacja

W naszej przychodni zajmujemy się rehabilitacją pacjentów. Zabiegi i ćwiczenia są dobierane indywidualnie do danego przypadku. Naszym celem jest przywrócenie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej. Rehabilitacja pomaga zarówno pacjentom po urazach, złamaniach kończyn, ale także tym, którzy z racji wieku lub chorób rozwojowych nie są w stanie prawidłowo się poruszać i nie odczuwać przy tym bólu. Proponujemy też rehabilitację pacjentom po zabiegach operacyjnych, by w najkrótszym czasie przywrócić im pełną sprawność.

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Dolegliwość ta, może dotyczyć każdego stawu, ale najczęściej nasi podopieczni mają problemy ze stawami kręgosłupa i kończyn. Choroba objawia się tzw. sztywnością poranną , kulawiznami, nieprawidłowym chodem i w późniejszym etapie zanikami mięśniowymi. Do tego mogą dołączać się przykurcze mięśniowe, które dodatkowo utrudniają ruchomość. Rehabilitacja ruchowa, a także zabiegi typu masaż, laseroterapia i ultradźwięki pomagają naszym pacjentom w godnym znoszeniu starości.

Wypadki komunikacyjne, którym ulegają nasze czworonogi, kończą się długotrwałym unieruchomieniem i wielomiesięcznym wysiłkiem w celu przywrócenia dawnej sprawności fizycznej. Napięcie mięśniowe zmniejsza się gwałtownie podczas pierwszego tygodnia unieruchomienia, po czym proces przyjmuje charakter stopniowy. Większość zmian w mięśniach szkieletowych powstałych w wyniku unieruchomienia ma charakter odwracalny, ale potrzebny jest dwukrotnie dłuższy czas w celu przywrócenia ruchomości, w stosunku do okresu unieruchomienia, by obwód kończyny powrócił do normy. Wysiłek wydolnościowy poprawia unaczynienie mięśnia, a wytrzymałościowy zwiększa jego przekrój i wytrzymałość. Poprzez ćwiczenia zwiększa się wytrzymałość ścięgien i więzadeł. Co ciekawe, wystarczy do 33% ich fizjologicznej wytrzymałości, by ścięgno wytrzymało prawidłowy skurcz mięśnia. W wyniku braku czynności i unieruchomienia również masa kostna ulega zanikowi. Najbardziej gwałtownie zachodzi to w pierwszych sześciu tygodniach unieruchomienia. By przywrócić kości fizjologiczne właściwości po przebytym złamaniu, stosujemy masaże, ćwiczenia bierne i rozciągające wszystkich stawów kończyny a także treningi marszowe. Ciepłolecznictwo w postaci ultradźwięków rozciąga mięśnie w przykurczu. Fizjoterapia skraca czas, w którym zwierzę dochodzi do fizjologicznej funkcjonalności. W naszej przychodni wykonywanych jest wiele zabiegów ortopedycznych, po których wymagana jest fizjoterapia. Zapewniamy kompleksową opiekę nad pacjentem, zarówno w przygotowaniu do zabiegu, podczas operacji, a następnie w rehabilitacji. Zabiegi i ćwiczenia zależą zarówno od rodzaju zabiegu operacyjnego, jak również od samego pacjenta, gdyż nigdy nie ma dwóch takich samych przypadków...

Korzystamy z aparatu do fizjoterapii BTL 5000, którym wykonujemy zabiegi: magnetoterapii, laseroterapii, elektroterapii oraz przy użyciu ultradźwięków. Układamy zestawy ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych, by wspierać zarówno pacjentów jak i właścicieli w jak najszybszym osiągnięciu przez zwierzę właściwej kondycji.

Wskazania do stosowania pola magnetycznego:
- choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn i stawów kręgosłupa;
- zapalenie stawów i tkanek okołostawowych
- pourazowe choroby narządu ruchu: złamania, zwichnięcia, uszkodzenie mięśni, torebki stawowej i więzadeł;
- utrudnione gojenie się ran;
- stany zapalne nerwów;

Działanie terapeutyczne ultradźwięków:
- przeciwbólowe;
- przeciwzapalne;
- zwiększenie procesów wchłaniania;
- zmniejszenie napięcia mięśni;
- zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłókniałych mięśniach;
- przyspieszenie gojenia się ran;

Wskazania do laseroterapii:
- rany na skórze, również chirurgiczne,
- zapalenia skóry, tkanek miękkich,
- kontuzje tkanek miękkich i stawów,
- choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa/dyskopatia

Wskazania do elektrostymulacji:
- nerwobóle;
- zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kończyn i stawów kręgosłupa;
- porażenia wiotkie;
- utrudniony zrost kostny;

Zabiegi fizjoterapii wykonuje lekarz wet. Małgorzata Węgrzyńska, która ukończyła kurs: „Rehabilitacja Psów – Szkolenie specjalne dla lekarzy weterynarii”