Pierwszy kot w domu

Profilaktyka

Pierwsze odrobaczanie najlepiej wykonać już w drugim tygodniu życia, a następnie co dwa tygodnie do skończenia 8 tygodnia życia. Następnie co miesiąc, aż do skończenia przez kota 6 m-cy; dorosłe zwierzęta odrobaczamy co 3 m-ce; wczesne odrobaczanie zabezpiecza przed namnożeniem i rozsiewaniem jaj w środowisku, śmiercią z powodu wstrząsu, w sytuacji gdy dorosła glista zaczopuje jelito, a także nie pozwala na rozwinięcie się u młodego zwierzęcia anemii, z powodu robaczycy. Właściciele zwierząt, powinni przynajmniej raz do roku odrobaczać się stosując leki przepisane przez lekarza ogólnego.
Pierwsze szczepienie wykonujemy u zdrowych klinicznie kociąt w wieku 9-10 tygodni, zabezpieczając je w ten sposób przed panleukopenią, kaliciwirozą, a także wirusową komponentą „kociego kataru”. To szczepienie powtarzamy po 4 tygodniach i przypominamy doszczepiając corocznie. Zwierzęta, które wypuszczamy na zewnątrz, powinniśmy zabezpieczyć przed wścieklizną często pojawiającą się na naszym terenie.
Istnieje możliwość wykonania szczepienia p/ko śmiertelnej chorobie - białaczce kotów, ale tylko u tych osobników, które serologicznie nie wykazały wcześniejszego kontaktu z wirusem. Takie badania, wykonujemy na miejscu w przychodni pobierając próbkę krwi. Najczęściej, właściciel pozostawia zwierzę do badania na kilka godzin w oddziale szpitalnym, a jeśli wyniki testu są negatywne, podczas tej samej wizyty szczepimy kota.

Pielęgnacja

Podczas linienia należy podawać kotom specjalne pasty rozpuszczające w przewodzie pokarmowym zalegającą sierść, by nie cierpiały z powodu zapalenia przewodu pokarmowego, wymiotów i biegunek. Można zastępować pasty wysokiej jakości karmami, które w swoim składzie zawierają substancję zwaną psyllium, która pomaga w wydaleniu zbędnego balastu. Wszystkie karmy z weterynaryjnej linii Royal Canin zawierają składniki rozpuszczające włosy, w przypadku kotów długowłosych, którym często dokucza ten problem polecamy RC Skin Hairball.
Koty krótkowłose nie wymagają kąpieli, należy natomiast zwracać uwagę u wszystkich ras na okolicę uszu, czy przewody słuchowe są czyste i czy nie zbiera się w nich wydzielina zapalna. W razie wątpliwości, oraz dostrzeżonych objawów należy zgłosić się do weterynarza. Szczotkowanie sierści należy wykonywać często, specjalną szczotką przeznaczoną dla kotów, w niektórych przypadkach polecamy furminator.
Kotom, które nie wychodzą na zewnątrz można przycinać pazury specjalnymi obcinaczkami. Najlepiej, przyzwyczajać je do tego typu pielęgnacji od początku i powtarzać regularnie, by kot mógł się z tym oswoić.

Żywienie

Od 5 tygodnia życia wprowadzamy stałe jedzenie, najlepiej w postaci moussów, suchej karmy RC Weaning (do 4 miesiąca życia), a także mokrych saszetek typu junior rozdrabnianych na początku np widelcem. Suchy pokarm RC Weaning zastępujemy po ukończeniu 4 m-ca zycia RC Growth, do czasu zabiegu sterylizacji/kastracji lub osiągnięcia dojrzałości u kotów reproduktorów. Najważniejszą zasadą jest stosowanie karmy przeznaczonej dla kotów. Koty są ścisłymi mięsożercami i do prawidłowego rozwoju, a także utrzymania stanu zdrowia potrzebują dostarczenia aminokwasów pochodzących z białek mięsnych. Od czasu do czasu, możemy poczęstować naszego przyjaciela niewielkim kawałkiem mięsa z fileta kurczaka w stanie surowym

.
Operacja

Koty żyjące z nami, nie przeznaczone do rozrodu powinny zostać poddane zabiegowi sterylizacji/kastracji. Kocury i kotki, które są podczas rui, znaczą swój terenu moczem, choć na ogół ze względu na intensywność zapachu zauważamy ten problem tylko u samców. Zastrzyki hormonalne nie są wskazane ze względu na konsekwencje zdrowotne w starszym wieku. Zabiegi wykonywane są w pełnej narkozie, co uniemożliwia odczuwanie bólu przez zwierzęta. Po zabiegu, rana pooperacyjna ulega zagojeniu pod osłoną antybiotyku i leków p/bólowych. Do zabiegu przygotowujemy zwierzę poprzez zastosowanie 12 godzinnej głodówki. Przed operacją można swobodnie podawać wodę do picia. Wysterylizowanie młodego zwierzęcia zabezpiecza przed wieloma chorobami ze strony układu rozrodczego w późniejszym wieku. Sterylizację wykonujemy u kotek, które są już po pierwszej rui. Wykonując zabieg w tym czasie, zabezpieczamy niemalże 100% kotkę przed guzami sutków, które są jednym z najczęstszych nowotworów u kotów.

Środowisko

Reakcje stresowe pojawiają się u kotów trzymanych w niewoli, w środowisku, które jest dla nich monotonne. Aby ograniczyć stres i złagodzić przebieg chorób dróg moczowych , które często pojawiają się na skutek stresu należy:
- zwiększyć ilość misek z wodą i jedzeniem, szczególnie, gdy mamy kilka kotów w domu, by zmniejszyć konkurencję o jedzenie i możliwość walk;
-trzymać się schematu karmienia, własnego planu dnia (pory wychodzenia i przychodzenia do domu), a wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo;
Koty są zwierzętami społecznymi, ale prowadzą samotne łowy zajmując spore terytorium. Stąd też, by zbliżyć środowisko ich życia do naturalnego, wprowadźmy wiele małych posiłków w ciągu dnia (nie chodzi o to, by kot się przejadał!). W środowisku naturalnym kot polując zjada około 20 posiłków dziennie, ale są to posiłki niskokaloryczne.
Należy wiedzieć, że głównym zagrożeniem w naturalnym otoczeniu stanowią dla kotów zwierzęta naczelne i psy. Mieszkając z ludźmi i psami, koty częściej stresowo reagują na bliskość człowieka niż psów. Dlatego, dla niektórych osobników życie z nami oznacza ciągły stres. Często reagują na niego, oznaczając powierzchnie w domu swoim moczem, gdyż intensywny zapach powoduje, że czują się bezpieczniej. Warto więc zainwestować w kilka kuwet, na początku zastosować różne typy żwirku, by przekonać się jakie upodobania pod tym względem ma nasz pupil, i następnie dostosować się do jego potrzeb. Jeśli mieszka z nami kilka kotów, to oznaczając przez „n” ich liczbę, ilość kuwet można wyrazić wzorem (n+1)n, co ozn, że przy dwóch kotach w dużym mieszkaniu (np. wielopoziomowym), albo domu możemy się postarać nawet o 6 kuwet i nie będzie to przesadą. Wrażliwe koty powinny mieć sprzątane dwa razy dziennie, a raz w tygodniu powinna nastąpić całkowita wymiana podłoża. Kuweta ma być na tyle duża, by kot cały się w niej zmieścił. Jeżeli nasz kot całkowicie zasypuje swoje odchody poświęcając temu sporo czasu prawdopodobnie ozn. to, że chętnie korzysta z przygotowanego do tego miejsca i zarówno kuweta jak i żwirek jak najbardziej mu odpowiadają.
Woda dla tych zwierząt ma ogromne znaczenie. Zarówno jej świeżość, jak i smak, głębokość, a nawet rodzaj miski są ważne przy poborze. Najlepsza jest woda butelkowana, unikamy dzięki temu chloru i silnej mineralizacji. By zachęcić kota do jej picia można umieścić w domu niewielką fontannę, kraniki z kapiącą wodą itp. Miski ustawiamy w zaciemnionych miejscach, wypełniając je wodą po same brzegi wielokrotnie w ciągu dnia.
Po każdym posiłku wzrasta pH w moczu kota, co przy wielokrotnym pobieraniu jedzenia i niskim spożyciu płynów może prowadzić do infekcji pęcherza moczowego, więc najlepiej stosować karmy, które charakteryzują się indenem s/o.