Choroby odkleszczowe

Do 2006 roku uważano, że choroba odkleszczowa – babeszjoza - nie występuje w Przemyślu i okolicach. Dzięki pracy lek.wet. Aldony Baryły, która pracowała z nami, rozpoznaliśmy i udowodniliśmy obecność pasożytów Babesia canis we krwi psów z okolic Przemyśla, Jarosławia i Lubaczowa.
Jeśli zauważycie Państwo u swoich pupili obecne na skórze kleszcze, a w ciągu kilku dni (czasami nawet kilku tygodni) wystąpią następujące objawy: ogólne osłabienie, gorączka, zaburzenia apetytu, niechęć do poruszania się lub zmiany koloru oddawanego moczu, prosimy, aby zgłosić się do najbliższej lecznicy dla zwierząt.
Zalecamy usuwanie wbitego w skórę zwierzęcia kleszcza w lecznicy, aby uniknąć niebezpieczeństwa zostawienia części kleszcza w skórze, co może spowodować powstanie ropnia lub innych powikłań.

Rumień powstały po ukąszeniu kleszcza może sugerować zakażenie Borrelia canis, wskazane jest wtedy podawanie antybiotyku. Istnieje również możliwość zbadania - przy pomocy szybkiego testu - samego kleszcza, czy zawierał pasożyta i mógł zarazić nim naszego zwierzaka. Borelioza prowadzi do przewlekłych zmian zapalnych w układzie ruchu, nerwowym, moczowym, sercowo-naczyniowym, oddechowym i in. Choroba często przez wiele miesięcy rozwija się bezobjawowo i tylko odpowiednio wcześnie ją wykrywając można mieć nadzieję na wyleczenie.
Współpracując z Kliniką Epizootiologii i Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, rozpoznajemy anaplazmozę. Naszym wspólnym sukcesem jest wykrycie pierwszego w Polsce przypadku anaplazmozy u kota ( czytaj artykuł ).

Jedynie regularne stosowanie przez cały rok (z wyjątkiem mrozów) preparatów odstraszających kleszcze zapobiega występowaniu chorób odkleszczowych u psów i kotów.

Borelioza:
Choroby odkleszczowe - czytaj
Borelioza - czyli choroba z Lyme u psów - czytaj

Polecamy:
ADVANTIX
KILTIX, VECTRA, CONTROLINE, tabletki Simparica, Bravecto, NexGard.

Artykuły online

Uwaga, kleszcze! - czytaj
Wybrane choroby psów i kotów przenoszone przez kleszcze - czytaj
O chorobach przenoszonych przez kleszcze - czytaj
O babeszjozie - czytaj